Shopping Cart

No Proizvods in the cart.

Kako očistiti klima uređaj

Čišćenje filtera može poboljšati kvalitet vazduha i efikasnost hlađenja.

Kako očistiti klima uređaj da bi se održao dobar kvalitet vazduha je jedno od najvažnijih pitanja. Filteri u klima uređajima dizajnirani su za hvatanje prašine (a ponekad i drugih zagađivača poput polena i bakterija), ali ako se redovno ne čiste, mogu se začepiti i sakupljati vlagu, pa čak i plesni. To nije dobro ni za vas ni za vaš klima uređaj.

Redovno čišćenje vašeg klima uređaja takođe dovodi do bolje energetske efikasnosti i smanjenja troškova. Što su više začepljeni filteri za prašinu i unutrašnjost mašine, to jače mora da radi (i troši više energije) za pomeranje vazduha, kao i hlađenje ili grejanje.

Sledeći savet zasnovan je na split sistemima klima uređaja, ali se odnosi i na modele sa kanalima i zidnim prozorima.

Proverite uputstva

Klima uređaj uvek ima priloženo uputstvo sa detaljima kako pristupiti i očistiti filtere za vazduh i bilo koje druge delove koje korisnik može održavati. Ako više nemate uputstvo, uvek se može preuzeti kopija sa vebsajta proizvođača.

Obavezno isključite uređaj pre čišćenja.

Kako očistiti klima uređaj: unutrašnja jedinica (filteri i rešetke)

Očistite filtere za prašinu unutrašnje jedinice

Unutrašnja jedinica ima filtere za prašinu kojima je potrebno redovno čišćenje. Što je filter više začepljen, klima uređaj mora teže da radi da bi kroz njega progurao vazduh. To može značiti veće operativne troškove.

Obično se samo otvori plastični poklopac i ukloni filter (može ih biti više).

Proizvođači obično preporučuju da filtere za prašinu čistite svakih nekoliko nedelja, ali zaista zavisi od toga koliko često koristite klima uređaj. Jednostavno rečeno, što ga više koristite, češće bi trebalo čistiti filtere. Barem imajte za cilj da ih očistite nekoliko puta godišnje. Na primer, ako jedinicu uglavnom koristite leti, očistite filtere na proleće kako bi bila spremna za vrhunac sezone, i onda ponovo kada se letnja sezona završi.

Neki modeli takođe imaju filter za pročišćavanje vazduha (kao što je jonizujući filter) koji se može ukloniti i očistiti; ovaj tip filtera će na kraju morati da se zameni, možda svake godine ili dve, u zavisnosti od upotrebe. Proverite uputstva kako da očistite ili zamenite ovaj filter.

  • Iznesite filtere za prašinu napolje da biste ih dobro očetkali ili promućkali. Obično se mogu usisati i za temeljno čišćenje koristite četke usisivača za prašinu ako ih imate.
  • Ako su filteri za prašinu vrlo prljavi, možete ih oprati u toploj vodi sa blagim deterdžentom i očistiti. Uverite se da su potpuno suvi pre nego što ih vratite u uređaj.

Kako očistiti rešetke klima uređaja

Takođe ćete moći da uklonite rešetke unutrašnje jedinice (oscilirajuće lopatice koje usmeravaju protok vazduha). Temeljno ih očistite suvom krpom ili usisivačem. Ponovo proverite da li je jedinica isključena pre nego što to uradite.

Kako očistiti rešetke klima uređaja

Kako očistiti klima uređaj: spoljna jedinica

Držite spoljnu kompresorsku jedinicu podalje od okolne trave i biljaka i redovno četkajte prašinu, lišće i paučine.

Stavljanje usisivača preko usisa za vazduh može pomoći u uklanjanju prašine iznutra.

Ne preporučujemo vam da otvorite jedinicu da biste očistili njene unutrašnje komponente. To prepustite profesionalnoj službi.

Profesionalno servisiranje i čišćenje klima uređaja

Vaš sistem klimatizacije treba redovno profesionalno servisirati. Serviser će proveriti nivo rashladnog gasa, testirati termostat i osigurati da su sve unutrašnjosti u dobrom stanju. Tako će jedinica biti u pogonu dugi niz godina.

Neki proizvođači preporučuju da se klima uređaj servisira jednom godišnje. Drugi kažu da dokle god sledite uputstva i redovno čistite filtere, klima uređaj ćete servisirati samo ako se javi kvar.

Varalice za čišćenje klima uređaja

Svaka upotreba

Pokrenite program „isušivanja“ ako ga ima vaš klima uređaj. Ovo isparava vlagu koja se kondenzuje na izmenjivaču toplote, sprečavajući pojavu plesni i neprijatnih mirisa.

Svake dve godine

Očistite i/ili zamenite rešetke filtera za prašinu u unutrašnjoj jedinici split-sistema ili prema uputstvima za vaš sistem kanala. Uradite to češće ako vam je klima uređaj uvek uključen, živite u vrlo prašnjavom okruženju ili se javi primetan pad performansi.
Očistite sve dodatne filtere, poput filtera za pročišćavanje vazduha, prema uputstvima.
Obrišite unutrašnju jedinicu ili bilo koje kanale ili otvore za ventilaciju mekom vlažnom krpom, kako unutar jedinice (do kog možete bezbedno doći), tako i spolja.

Svake godine

Očistite spoljnu jedinicu i po potrebi uklonite vegetaciju/prepreke/paučinu.